صادرات فرش با کارت بازرگانی اجاره ای ، 140 کارتن خواب فرش صادر کردند!

به گزارش اخبار روز دنیا، سال گذشته بانک مرکزی بابت صادرات و عدم بازگشت ارز به کشور از یک لیست 250 نفره شکایت کرد. فهرستی که گفته شد با اسناد هویتی تعدادی کارتن خواب اقدام به پولشویی کرده بودند.

صادرات فرش با کارت بازرگانی اجاره ای ، 140 کارتن خواب فرش صادر کردند!

در همین زمینه عضو هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان فرش دستباف به اخبار روز دنیا گفت: گویا از میان این 250 نفر 140 نفر آنها فرش دستباف صادر کردند و ارزها را به کشور باز نگرداندند!

مرتضی میری گفت: سال گذشته بابت تعهدات ارزی به سران قوا نامه نوشتیم و رئیس جمهور به رئیس بانک مرکزی نامه نوشت تا برای صنعت فرش تسهیلاتی قائل شوند اما عبدالناصر همتی گفت از لیست 250 نفره ای که ارز را به کشور بازنگرداندند 140 نفر آنها فرش صادر کرده اند که ارز حاصل از صادرات آنها هنوز به کشور بازنگشته است. از این رو تسهیلاتی برای صنعت فرش قائل نشدند!

او توضیح داد: برای حل مشکل با نمایندگان بخش خصوصی مشورت کردیم و به دولت پیشنهاد دادیم از این پس تسهیلات دولتی در اختیار اعضای انجمن صادرکنندگان که اهلیت دارند، قرار گیرد تا این تشکل جوابگوی رفتار اعضای خود باشد که هنوز پاسخی دریافت نکردیم.

آمارهای گمرک واقعی نیست

عضو هیات مدیره تولیدکنندگان و صادرکنندگان فرش دستباف معتقد است که آمارهای صادراتی صنعت فرش واقعی نیست؛ چرا که نرخ پایه صادراتی گاهی کم یا زیاد می شود و برخی اوقات فاکتورها با نرخ پایه صادراتی همخوانی ندارد اما به هر حال داده های بیرون آمده عدد رسمی هست که باید به آن اتکا کرد.

به گفته میری، بانک مرکزی در مقطعی کارت بازرگانی صادرکنندگان را تعلیق کرد، این در حالی است که صادرکننده نسبت به مشتریان خود در بازارهای جهانی تعهد داشته است. بنابراین از نظر او افزایش قاچاق یا صادرات فرش با کارت های اجاره ای ناشی از رفتارهای نادرست بانک مرکزی است.

عضو هیات مدیره صادرکنندگان فرش دستباف نسبت به شرایط صادرات فرش در سال 1400 ابراز امیدواری کرد و گفت: امسال با تشکیل ستاد راهبری فرش ایران که متشکل از نمایندگان بخش خصوصی و دولتی است فضای خوبی برای توسعه فعالیت ها ایجاد می شود. از سوی دیگر با صدور دستور العمل جدید تعهدات ارزی تکلیف فعالان اقتصادی مشخص شده و به نظر می رسد امسال شرایط بهتری پیش رو است.

منبع: تجارت نیوز

به "صادرات فرش با کارت بازرگانی اجاره ای ، 140 کارتن خواب فرش صادر کردند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صادرات فرش با کارت بازرگانی اجاره ای ، 140 کارتن خواب فرش صادر کردند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید